Jak sprzedać nieruchomość za dobrą cenę?

Sprzedaż nieruchomości to nie jest taka prosta sprawa. Zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać korzystną cenę. Nie spodziewaj się, że zamieścisz jedno ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i już pojawi się klient, który zapłaci cenę, jakiej oczekujesz. Bzdura. Jest to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Kupno nieruchomości, to nie codzienny zakup pieczywa, to poważna decyzja dla kupującego, ciągnąca za sobą poważne wydatki finansowe lub konieczność zaciągnięcia kredytu. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Od czego zacząć?

W zależności od tego, jakim czasem dysponujesz, masz do wyboru trzy rozwiązania.

  1. sprzedaż na własną rękę (musisz poświęcić najwięcej czasu, gdyż to ty samodzielnie wszystkim się zajmujesz),
  2. powierzenie sprzedaży agencji nieruchomości (minimum wkładu z Twojej strony, agencja zrobi praktycznie wszystko za Ciebie) ,
  3. powierzenie sprzedaży agencji nieruchomości + działania na własną rękę (pośredni zakres czasowy – to Ty decydujesz, ile czasu możesz/ chcesz poświęcić na działania zmierzające do sprzedaży nieruchomości).

Zobacz też: Jak wybrać dobrą agencję do kupna (sprzedaży) nieruchomości?

Zgromadź dokumenty związane z nieruchomością

Przede wszystkim prawa własności nieruchomości (odpis księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów i budynków/ kartoteki lokali, postanowienie sądu, decyzja administracyjna, akt notarialny sprzedaży/ darowizny/ zamiany nieruchomości). Przydadzą się również inne dokumenty, które „opisują” nieruchomość.

Tj. wyrysy z ewidencji gruntów i budynków, przeznaczenie nieruchomości w planie miejscowym, świadectwo energetyczne, pozwolenie na budowę, użytkowanie, książka obiektu, zaświadczenie z urzędu gminy o niezaleganiu z płatnością podatków od nieruchomości, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

Informacje zawarte w tych dokumentach mają potrójne znaczenie. Po pierwsze, umożliwią Ci sporządzenie odpowiedniego opisu nieruchomości dla potrzeb promocji. Zapisy zawarte w ogłoszeniu o sprzedaży będą poparte konkretnym dokumentami. Po drugie, dokumenty te mają służyć „poznaniu” nieruchomości przez kupującego. I prędzej czy później ich sam zażąda. I po trzecie, dokumenty własnościowe są potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego (umowy sprzedaży nieruchomości).

Oszacuj wartość nieruchomości

Określ wartość nieruchomości w drodze porównania jej do nieruchomości podobnych, z uwzględnieniem podobieństw (lokalizacja, powierzchnia, liczba pokoi, kondygnacja etc.), ale i także różnic. Skorzystaj z informacji zawartych w serwisach z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości. Tam masz podane na tacy ceny i inne parametry nieruchomości.

Jeśli zależy Ci na bardziej profesjonalnej wycenie, to możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, doradców do spraw nieruchomości lub pośredników w obrocie nieruchomościami. Naturalnie ta druga wersja jest płatna.

Przygotuj materiały promocyjne

Wykonaj dobrej jakości zdjęcia, prezentujące nieruchomość od lepszych stron. Unikaj zdjęć pokazujących wady nieruchomości. Wybierz kilka najlepszych zdjęć, stwórz opis nieruchomości. W opisie najpierw należy się skupić na podaniu podstawowych cech nieruchomości, a dalej przejść do tych mniej istotnych. Postaw się na miejscu kupującego. O co byś zapytał sprzedawcę nieruchomości? Pełniejszy opis nieruchomość, nie tylko może Ci przyciągnąć więcej kupców, ale także zwolni Cię od udzielania tych samych odpowiedzi potencjalnym nabywcom.

Rozpocznij promocję nieruchomości

W dzisiejszych czasach najlepszym kanałem promocji nieruchomości jest Internet. Skup się w pierwszej kolejności na nim. Później możesz dodać inne kanały. Więcej na ten temat znajdziesz na:

Gdzie szukać ofert nieruchomości?

Według opinii ekspertów rynku, pół roku to absolutnie minimalny okres ekspozycji nieruchomości, jeśli chcemy zawrzeć transakcję na korzystnych warunkach.

Manipuluj ceną

W pierwszym okresie sprzedaży możesz trochę zawyżyć cenę nieruchomości w stosunku do jej wartości, którą oszacowałeś/aś wcześniej. Rzecz jasna w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli rynek nie „skonsumuje” tej ceny, dokonasz obniżki. Ale to np., po jakichś 1-3 miesiącach.

Taktyki sprzedażowe

  • informowanie klienta zainteresowanego naszą nieruchomością, że nieruchomością interesują się również inne osoby, tak by skłonić klienta do zdecydowanego działania celem zawarcia umowy;
  • uwypuklanie zalet nieruchomości, pomijanie lub umniejszanie wad. Opłaca się mieć 3 „porywające” zalety nieruchomości zamiast 6 przeciętnych.

——————————————————————-

Polecane: Droga do wolności finansowej >>

——————————————————————-

 

Dodaj komentarz