Witam was w programie „Moje własne 4 ściany”. Dobrze wiemy, że zakup mieszkania łączy się prawie zawsze z kredytem hipotecznym. Zanim zdecydujemy się na ten poważny krok , w finale czego nasze konto będzie szczuplało przez następne kilkadziesiąt lat, przyjrzyjmy się całemu etapowi pozyskania kredytu, informacjom jakie bank będzie chciał od nas uzyskać, oraz temu na co same możemy mieć wpływ w trakcie transakcji.
Po pierwsze oceń swoją zdolność kredytową. Przeanalizuj czy faktycznie stać Cię na kredyt. Bankierzy będą zwracać uwagę przede wszystkim na Twoje zarobki, rodzaj zatrudnienia, staż pracy. Będą liczyły się zarobki współmałżonka, ilość osób w rodzinie, oraz stałe miesięczne wydatki. Ponadto nie bez znaczenia będą spłacane kredyty, posiadany majątek oraz inne przychody i wydatki. Korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych banków lub kontaktując się telefonicznie z przedstawicielem, dowiemy się na jak duży kredyt hipoteczny możemy liczyć. Jeśli nie spełnimy podstawowych wymogów banku — już na tym etapie musimy zakończyć działanie.
Jeśli jednak korzystnie przejdziemy pierwszy etap możemy zacząć poszukiwania mieszkania a następnie odwiedzamy bank . Podstawowymi dokumentami jakie powinnyśmy mieć przy sobie to : dowód osobisty, deklaracja podatkowa, potwierdzenie zatrudnienia, świadectwo pracy oraz wyciąg z konta bankowego. Przygotujmy się również na pytania o mieszkanie/dom, który mamy zamiar zakupić za pieniądze banku.
Cały czas trzeba mieć na uwadze fakt, że udzielając kredytu mieszkaniowego, każdy bank chce na nas jak najwięcej zarobić. O ile wielkość pożyczki jest sprawą całkowicie indywidualną zależącą od bardzo wielu czynników, to niektóre parametry każdy może sobie dobrać sam:
– Pierwszym z nich są raty – stałe lub malejące – Raty stałe będą niższe na początku okresu spłaty, ale w ostatecznym rezultacie spowodują narastanie wyższych odsetek, a malejące obciążą nasz budżet na początku, a dadzą odetchnąć za kilkanaście lat, gdy raty będą niskie i znacznie obniżą koszty.
-Sami dobieramy również walutę kredytu — wybierając kredyt hipoteczny w euro lub frankach szwajcarskich możemy liczyć na korzystniejsze warunki. Jednak podczas okresu spłaty wysokość miesięcznych rat będzie uzależniona od sytuacji na rynku walutowym.
– Ubezpieczenie to kolejna rzecz o której to my decydujemy — banki z reguły wymagają opłacania składek za ubezpieczenie kredytu hipotecznego, ale możemy sami zatroszczyć się o większe bezpieczeństwo, wykupując bardziej rozbudowany pakiet. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się naszym zobowiązaniem np. w przypadku choroby czy też utraty pracy.
– Oszczędzanie — spłata kredytu hipotecznego kojarzy nam się wyłącznie z comiesięcznymi wydatkami. Warto się jednak zastanowić na pomnażaniem wolnego kapitału. Jeśli zdarzają się okresy, w których chociaż przez kilka tygodni mamy wolną gotówkę, poprośmy bank o propozycję aktywnego oszczędzania.
Następnym krokiem jest ocena wybranej nieruchomości . Banki dokładnie badają nieruchomość, która ma stać się obiektem finansowania a wszystkim zajmie się rzeczoznawca wynajęty przez bank.
Po ocenie nieruchomości Kupujemy mieszkanie i podpisujemy umowę wstępną .Kredyt hipoteczny zostaje wypłacony po przedstawieniu bankowi umowy przedwstępnej , podpisanej u notariusza z właścicielem nieruchomości.
Nic nie stoi już na przeszkodzie, by sfinalizować transakcję z bankiem, podpisując właściwą umowę i uzyskując kredyt hipoteczny. Jeśli jesteśmy pewni swojej decyzji, mieszkanie/dom spełniają nasze oczekiwania, a przez najbliższe lata jesteśmy w stanie płacić regularnie miesięczne raty, wystarczy kilka podpisów i możemy rozpocząć przeprowadzkę. Pamiętajmy że podpisanie umowy z właścicielem nieruchomości musi odbyć się pod okiem notariusza. Dopilnujmy wszystkich wpisów, przeczytajmy dokładnie zapis umowy kupna-sprzedaży, by jeden z najszczęśliwszych momentów w życiu nie przemienił się w finansową katastrofę.
Moje drogie, widzicie zatem, że pozyskanie kredytu hipotecznego nie jest takie trudne jak może się wydawać. Dla wielu z nas to jedyny sposób na zakup wymarzonego mieszkania, także nie przekładajcie tej decyzji w nieskończoność i kolejne kroki kierujcie do banku a my widzimy się w kolejnym odcinku gdzie doradzę jak zwiększyć zdolność kredytową. Do zobaczenia
Opublikowano 29 sie 2012
******
Źródło: www.youtube.com