Witam was serdecznie w programie „Moje własne 4 ściany” gdzie otrzymacie od nas poradnik kupującego w pigułce. Pomożemy wam przebrnąć przez mozolny etap poszukiwania mieszkania, jego zakup, opowiemy o pośrednikach, umowach i podatkach a także o wielu przydatnych rzeczach o jakich powinniście wiedzieć aby w końcu zasiąść spokojnie na kanapie w swoich własnych czterech kątach.
Pierwszym pytaniem które nasuwa się na myśl to gdzie szukać mieszkania?
Nieruchomość możesz kupić na rynku pierwotnym bądź na rynku wtórnym. Na pierwszym nabywasz nieruchomości nowe — od dewelopera bądź spółdzielni. Rynek wtórny to z kolei mieszkania już wcześniej użytkowane. Przedstawimy wam teraz wady i zalety zakupu mieszkania na obu rynkach a w następnych odcinkach omówimy dokładniej każdy z nich.
Rynek pierwotny
Do niewątpliwych zalet zakupu własnego M na rynku pierwotnym należy to, że przysługuje Ci rękojmia. Przez trzy lata, jeśli chodzi o konstrukcję budynku (dachy, fundament, ściany, stropy), oraz przez jeden rok na pozostałe elementy (np. grzejniki, płytki, panele itp.).
Kolejną zaletą jest to iż mieszkania wykonywane są w nowoczesnej technologii, a materiały należą do bezpiecznych i spełniają polskie normy. W nowych osiedlach nie ma problemu z podłączeniem Internetu, ogrzewanie jest tańsze, a standard mieszkań jest znacznie wyższy niż w przypadku nieruchomości starszej daty.
Nowe mieszkanie to również świetna inwestycja kapitałowa, bo łatwiej później takie mieszkanie sprzedać z większym zyskiem .
Wady rynku pierwotnego nieruchomości to wyższy koszt mieszkań a także zwykle dłuższy czas oczekiwania na zamieszkanie. Większość bowiem inwestycji tego rynku jest w budowie lub w planach. Mieszkania czy domy, które są w planach lub w trakcie budowy niosą ze sobą ryzyko nie ukończenia inwestycji. Poza tym może się również znacznie zmienić otoczenie budynku, a efekt końcowy, jakiego się spodziewaliśmy może nie odpowiadać wizualizacji i naszym oczekiwaniom.
Rynek wtórny
Do atutów zakupu mieszkania na rynku wtórnym należy to, że kupujący może ocenić stan nieruchomości — widzi, na co się decyduje, może oszacować nakłady, jakie będzie musiał ponieść aby dostosować nieruchomość do własnych potrzeb. W odróżnieniu od mieszkania z rynku pierwotnego gdzie na wprowadzenie musimy czekać kilka lub kilkanaście miesięcy tu czekamy zazwyczaj kilka tygodni, w zależności od tego, jak szybko zbywca jest w stanie opuścić mieszkanie oraz jakich remontów ono wymaga. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym łatwiej ocenić jej stan prawny na dzień sprzedaży.
Dużym minusem za to jest konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych który wynosi 2% ceny transakcyjnej. Koszt ten nie pojawia się w przypadku nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym. Nie można sfinansować tego wydatku kredytem hipotecznym. Wady rynku wtórnego nieruchomości wiążą się również z dodatkowymi kosztami remontów i modernizacji kupionych mieszkań.
Mam nadzieję że dzięki nam rozwiałyście swoje wątpliwości na temat wyboru rynku z którego kupicie swoje wymarzone mieszkanie. Zapraszam na nasz fanpage oraz na kolejny odcinek gdzie dokładniej przedstawię zakup mieszkania na rynku wtórnym. Do zobaczenia.
Źródło: www.youtube.com