Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości- „Moje własne 4 ściany” odc. 6

Opublikowano 15 sie 2012

Witam w programie „Moje własne 4 ściany” Dziś zapoznam was z zasadami umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Najważniejsze jest, abyś podpisała dobrą umowę, czyli chroniącą twoje interesy. Kupując mieszkanie czy dom, musisz bowiem cały czas pamiętać o jednej podstawowej zasadzie – czego nie masz w umowie, nie istnieje. Każdą umowę można poprzedzić umową przedwstępną, jeżeli nie jest możliwe w danym momencie zawarcie umowy ostatecznej. Taka umowa wiąże strony i daje czas na usunięcie przeszkód do zawarcia umowy ostatecznej. Pamiętajmy, że umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości warto zawrzeć w formie aktu notarialnego.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna:
Po pierwsze oświadczenie dewelopera, że jest właścicielem gruntu, na którym ma stać budynek oraz apewnienie, że przeniesie na ciebie własność mieszkania w stanie wolnym od wszelkich obciążeń. Następnie dokładną lokalizację budynku, w którym ma być twoje mieszkanie oraz konkretne usytuowanie mieszkania w budynku: piętro, numer, a także jego powierzchnię, powierzchnię piwnicy, tarasu, balkonu, miejsca postojowego w garażu podziemnym, czy też komórki gospodarczej itp.

Ogromnie ważnym jest określenie ceny mieszkania tak, żebyś nie miała wątpliwości, ile zapłacisz. Deweloperzy i spółdzielnie stosują dwie metody:
a)  pierwsza z nich to cena wyliczona według postępów robót na budowie – płacisz tylko za to, co zostało zrobione,
b) drugi system – ratalny – co miesiąc, kwartał. Jeśli deweloper czy spółdzielnia, zmusza cię do przyjęcia tego wariantu, staraj się jak najmniej zapłacić na początku.

Ustal, że ostatnia wpłata nastąpi dopiero po odbiorze mieszkania, w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność domu, mieszkania na ciebie.

Kolejna rzecz, która powinna znaleźc się w umowie przedwstępnej to dokładny termin ukończenia inwestycji, czyli konkretna data, np. 1 kwietnia 2009 r. oraz zapis o karach umownych za niedotrzymanie terminu .Grożąca ci kara umowna powinna być w takiej samej wysokości jak grożąca deweloperowi.

Wstaw do umowy warunek, że powierzchnia mieszkania będzie liczona według jednej z dwóch polskich norm:
a) PN-70/B – 02365 z 30.6.1970 r. lub
b) PN-ISO 9836-1997 z 28.10.1997 r.

Nie zapomnij o umieszczeniu w umowie dokładnej daty przeniesienia na ciebie własności mieszkania aktem notarialnym. Ma to być konkretny termin, np. do 1.1.2010 r. oraz zapisu o tym, że za mieszkanie płacisz od momentu kiedy stwierdzasz, że jest ono zbudowane tak, jak należy. Bywają przypadki, że deweloper każe płacić za mieszkanie na długo przed przeprowadzką.

Kupujący zazwyczaj wręcza sprzedającemu przy umowie przedwstępnej pewną kwotę pieniędzy. Należy zdefiniować, czy jest to zadatek czy zaliczka. W przypadku zadatku oznacza to, że jeżeli przy umowie przedwstępnej kupujący wręczył sprzedającemu zadatek w wysokości 10 000 zł, a do umowy przyrzeczonej nie doszło z winy sprzedającego, jest on zobowiązany zwrócić kupującemu 20 000 zł. Jeżeli do umowy przeniesienia własności nie dojdzie z winy kupującego traci on wręczony zadatek.

Bardzo ważna rada dla kupującego – Czym wyższy zadatek, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że sprzedawca będzie chciał wycofać się z umowy.
Inaczej bowiem jest z zaliczką. Podlega ona zwrotowi w przypadku niewykonania umowy, niezależnie od tego, po czyjej stronie leżą przyczyny niewykonania umowy.

*******

Źródło: www.youtube.com

Zobacz także: Porównanie ofert kredytów hipotecznych

Dodaj komentarz