Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym należy zwracać uwagę na nieco inne czynniki niż kupując mieszkanie na rynku wtórnym i dziś opowiem o tych właśnie różnicach. Na rynku istnieje wiele firm deweloperskich, mają one różne opinie, budują nieruchomości w różnych standardach, od skromnych mieszkań po luksusowo wykończone apartamenty.
Porównywarka kredytów mieszkaniowych
Rynek pierwotny nieruchomości obejmuje mieszkania i domy nowo wybudowane. Inwestycja może być realizowana przez deweloperów, spółdzielnie mieszkaniowe lub przez osoby indywidualne. Ważne jest sprawdzenie wiarygodności inwestora dlatego też Powinniśmy zwracać bardzo dużą uwagę, czy firma deweloperska nie ma w obecnej sytuacji poważnych problemów finansowych lub nie znajduje się w stanie upadłości czy likwidacji. Sprawdźmy czy budowa prowadzona jest terminowo a jeśli ma się ona dopiero rozpocząć, to czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Zwróćmy także uwagę czy powierzchnia, która w przyszłości stanowić ma nasze mieszkanie, nie została już wcześniej sprzedana komuś innemu.
Jako, niestety, słabsza strona w ewentualnym sporze z deweloperem musimy poświęcić dużo czasu, aby jak najwięcej dowiedzieć się o wybranej inwestycji dlatego prześledź „historię dewelopera”. Obejrzyj standard wykonania poprzednich przedsięwzięć realizowanych przez niego i zapoznaj się z planami całej inwestycji. Dodatkowo sprawdź dokumenty dewelopera takie jak: aktualny odpis z KRS, zaświadczenie z US i ZUS-u o braku zaległości oraz stan prawny działki na której ma być zrealizowana inwestycja. Upewnij się czy deweloper posiada aktualne pozwolenie na budowę oraz czy jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Nie podpisuj umowy z deweloperem gdy nie chce on udostępnić Ci wglądu do dokumentów związanych z planowaną inwestycją, gdy nie chce zapoznać Cię z projektem umowy lub odmawia wprowadzenia do niej korekt a także , gdy nie posiada jeszcze ostatecznego pozwolenia na budowę
Jeżeli deweloper przejdzie korzystnie Twoją weryfikację kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy przedwstępnej o której mówiliśmy w poprzednim odcinku. Następnie możemy żądać wydania lokalu i wezwać dewelopera do podpisania aktu notarialnego, o ile dopełniliśmy warunków umowy.
Niestety w ostatnich latach zdarzało się , że deweloper proponuje rozwiązanie umowy lub wręcz jednostronnie ją zrywa. Co wtedy możemy zrobić? Zgłaszamy sprawę do sądu, gdzie nie tylko żądamy wydania lokalu, ale przede wszystkim wnosimy, aby sąd do czasu rozstrzygnięcia sporu zabezpieczył mieszkanie. Gdy uzyskamy zabezpieczenie ,wpisujemy nasze roszczenie do księgi wieczystej, bo sprawa może ciągnąć się długie miesiące, a co gorsza – nawet lata.
Deweloperzy bardzo często wprowadzają do umów postanowienia ograniczające lub wyłączające odpowiedzialność wobec nabywcy. Warto zwrócić uwagę, czy to ograniczanie odpowiedzialności nie łamie przepisów o niedozwolonych klauzulach umownych , które możemy sprawdzić na stronie którą widzicie na dole ekranu (www.uokik.gov.pl)
To już wszystko na dzisiaj. Zapraszam na kolejny odcinek gdzie doradzimy czy warto korzystać z pośrednika podczas zakupu nowego mieszkania. Do zobaczenia
Źródło: www.youtube.com
Szukasz kredytu mieszkaniowego? Mamy dla Ciebie specjalną ofertę!