Dzisiaj doradzimy na co zwracać uwagę poszukując mieszkania na rynku wtórnym oraz przedstawimy poszczególne etapy jego zakupu.
Ofert sprzedaży mieszkań jest wiele, a mieszkania, w ostatnim czasie, nie sprzedają się już jak ciepłe bułeczki. Daje to szansę kupującym na spokojne porównanie ofert na rynku i możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam mieszkania .
Porównując mieszkania zwracaj uwagę na następujące czynniki:
Po pierwsze własność – Jeżeli osoba sprzedająca mieszkanie podaje się za właściciela, eksperci radzą sprawdzić, czy na pewno nim jest. Nie chcemy paść przecież ofiarą oszusta, który twierdzi, że mieszkanie jest jego własnością, a w rzeczywistości tylko je wynajmuje. Poprośmy o dokumenty świadczące o własności, czyli akt notarialny nabycia nieruchomości.
Jeśli mieszkanie ma założoną księgę wieczystą, znajdziemy w niej informację o tym, kto jest właścicielem
Kolejnym czynnikiem jest kondycja mieszkania i budynku – Jeżeli zainteresuje Cię jakieś mieszkanie sprawdź najpierw w jakim jest stanie. Warto też sprawdzić najbliższe sąsiedztwo. Jeśli obok naszego budynku są tylko puste działki i nic nie zakłóca nam widoku na zieleń, lepiej sprawdzić, czy coś nam tego widoku w najbliższym czasie nie zasłoni. I nawet jeśli sprzedający zapewnia nas, że na sąsiednich działkach nic nie powstanie, wybierzmy się do urzędu gminy i sprawdźmy, co może w tych miejscach powstać.
Istotnym czynnikiem jest również Księga wieczysta, która zawiera informacje o stanie prawnym nieruchomości. Pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z jej treścią oraz uzyskanie odpisu przed zakupem nieruchomości. Co w niej znajdziemy? Na pewno informacje o mieszkaniu ,takie jak: dokładny metraż, informacje o właścicielu nieruchomości, informacje o ograniczonych prawach rzeczowych i ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością.
Dowiemy się również czy mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym. Odpis jest ważny ok. miesiąca, więc przed podpisaniem umowy ostatecznej powinniśmy postarać się o nowy.
Kiedy już sprawdzimy mieszkanie i skompletujemy dokumenty, czas na podpisanie umowy przedwstępnej, której najbezpieczniejszą formą jest akt notarialny.
Bardzo ważne jest określenie terminów podpisania umowy ostatecznej, przekazania zadatku, wyprowadzenia się zbywcy z mieszkania oraz jego przekazania. W umowie musi być bardzo dokładnie opisane mieszkanie, które kupujemy, jego metraż i cena. Powinno się tam też znaleźć oświadczenie sprzedającego, że mieszkanie nie jest w żaden sposób zadłużone. Jeżeli jest ono obciążone hipoteką, musi być ona dokładnie określona (wartość, nazwa banku). Ponadto w umowie przedwstępnej można też wyszczególnić, co pozostaje w mieszkaniu.
Podpisując umowę przedwstępną kupujący zwykle wręcza sprzedającemu określoną kwotę pieniężną, jako zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania. Zwykle jednak nie rozumiemy różnicy między pojęciami zadatku i zaliczki i dlatego wato to wyjaśnić. Zadatek oznacza , że jeżeli kupujący nie przystąpi do umowy notarialnego przeniesienia własności nieruchomości z własnej winy, traci on kwotę wręczoną sprzedającemu przy umowie przedwstępnej jako zadatek. Jeżeli natomiast do podpisania umowy sprzedaży nieruchomości nie dojdzie z winy sprzedającego, zobowiązany jest on zwrócić kupującemu zadatek w podwójnej wysokości. Zaliczka — jest to kwota wpłacona na poczet ceny sprzedaży, lecz w przeciwieństwie do zadatku nie pełni funkcji odszkodowawczej. Dlatego jeżeli nie dojdzie do umowy przyrzeczonej, zaliczka jest zwracana kupującemu.
Ostatnim etapem zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest Umowa ostateczna i przekazanie mieszkania. Umowa ostateczna zawsze jest podpisywana w formie aktu a przed jej podpisaniem zbywca musi przedstawić zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób z mieszkania. W umowie określamy kiedy wpłacone zostaną pieniądze oraz termin przekazania Co ważniejsze w dniu przekazania mieszkania należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy bo od tego momentu to my, jako nowi właściciele jesteśmy zobowiązani do dokonywania wszelkich opłat, dlatego też powinniśmy podpisać umowy z zakładem energetycznym i gazowym.
Etap poszukiwań wydaje się być bardzo męczący ale wyobraźcie sobie Panie to uczucie kiedy dostaniecie klucze do nowego mieszkania. Nie pozostaje wam już nic innego jak rozpoczęcie urządzania waszego wymarzonego gniazdka.
To już wszystko w tym odcinku, w następnym omówimy dokładnie rynek pierwotny. Do zobaczenia.
Opublikowano 6 cze 2012
Źródło: www.youtube.com