Opublikowano 20 cze 2012
W tym odcinku doradzimy czy warto jest zatrudnić pośrednika w obrocie nieruchomości.
Gdy znajdujesz się w sytuacji kiedy chcesz sprzedać, kupić bądź wynająć mieszkanie na pewno zastanawiasz się czy warto skorzystać z usług pośrednika czy zająć się tym samodzielnie. Zastanówmy się zatem czy samodzielnie działanie nam się opłaci ponieważ na pewno stracimy nad tym dużo czasu i energii.
Największym minusem są koszta współpracy z pośrednikiem, czyli prowizja wahająca się od 1,5 % do 3 % ceny transakcyjnej (+VAT) dla sprzedającego i kupującego
Każda z nas wolałaby pewnie zaoszczędzić tą często niemałą kwotę dlatego też trzeba odpowiedzieć zatem na pytanie: jakie są zalety współpracy z pośrednikiem?
Po pierwsze oszczędność czasu — dobry pośrednik profesjonalnie opisuje sprzedającym lub wynajmującym nieruchomość oraz intensywnie reklamuje ofertę angażując w to swój czas, wiedzę i środki finansowe. Kupującym (lub najemcom) pośrednik przedstawia aktualną ofertę nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż (wynajem) oraz sprawdza stan prawny interesujących nieruchomości
Na pewno współpraca z pośrednikiem zwiększa komfort i bezpieczeństwo transakcji. W każdym przypadku celem pośrednika jest bezpieczne doprowadzenie stron transakcji do finału w postaci umowy sprzedaży czy umowy najmu. Należy uczynić wszystko, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu, czy kupienia nieruchomości obciążonej, gdyż każda pomyłka może nas kosztować dużo więcej niż kwota zapłaconej pośrednikowi prowizji.
Słyszy się , że pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba tylko prezentująca nieruchomości. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę usługa pośrednika to porada eskspercka, która niesie za sobą ogromna odpowiedzialność za bezpieczne przeprowadzenie transakcji, dlatego też mamy prawo oczekiwać od pośrednika fachowego doradztwa.
Kolejną zaletą jest pomoc w kompletowaniu dokumentów i załatwianiu formalności w urzędach i instytucjach. Pośrednik negocjuje za nas warunki umowy najmu, pomaga w wyliczeniu szczegółowych kosztów transakcji, zabezpiecza rozliczenie finansowe a także wyjaśnia zapisy w umowach , które czasem ciężko nam zrozumieć.
Decydując się na współpracę z pośrednikiem mamy do wyboru dwa rodzaje umów pośrednictwa: umowę otwartą i umowę na wyłączność. Umowę pośrednictwa „otwartą” można podpisać z wieloma pośrednikami. Natomiast umowę pośrednictwa „na wyłączność” podpisuje się z jednym biurem. W tym przypadku należy oczekiwać maksymalnego zaangażowania pośrednika w reprezentowanie naszych interesów.
Warto również być świadomym tego jakie konsekwencje czekają pośrednika kiedy nie wykona on swoich obowiązków należycie. Począwszy od upomnienia i nagany , jego licencja może zostać zawieszona do roku czasu lub w ostateczności pośrednik może zostać tej licencji pozbawiony.
Zwróćcie uwagę, czy posiada on licencję zawodową oraz opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wtedy bowiem mamy pewność, że ta osoba doskonale zna rynek nieruchomości.
Moje drogie, przeanalizujcie za i przeciw i zdecydujcie czy warto tracić czas i nerwy czy też zatrudnić kogoś od tej brudnej roboty. Jeżeli zdecydujecie się na współpracę z pośrednikiem, istotne jest ustalenie zasad respektowanych przez strony i określonych konkretnie w umowie pośrednictwa tak aby każdy był z tej współpracy zadowolony. Do zobaczenia w następnym odcinku w którym omówimy dokładnie umowę z pośrednikiem.
Źródło: www.youtube.com
Zobacz także: Oferty kredytów mieszkaniowych