Potrzebujesz kredytu mieszkaniowego? Polecimy Ci najlepsze banki. Skontaktuj się z naszym doradcą!
Opublikowano 5 wrz 2012
Witam Was w programie „Moje własne 4 ściany” Jeśli zamierzasz kupić drogi samochód albo nowe mieszkanie z pewnością zaczynasz szukać banku który użyczy Ci niemałego kredytu. Zanim zacznie się cała zabawa, warto wiedzieć parę rzeczy, które pomogą Ci podnieść zdolność kredytową, bowiem jest ona kluczem do uzyskania atrakcyjnego kredytu na dogodnych warunkach.
Zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie wielu różnych parametrów, które mogą różnić się w zależności od banku. Generalnie jednak „dobry klient” dla banku to osoba, która:
• Dużo zarabia
• Mało wydaje
• Posiada dodatkowy majątek (np. samochody, nieruchomości, oszczędności)
• Nie posiada innych kredytów, pożyczek, czy też zobowiązań
• Terminowo spłacała wcześniejsze kredyty i/lub pożyczki
Im więcej z tych warunków spełniamy, tym większe „fory” otrzymamy od banku. Dlatego warto znać parę chwytów, dzięki którym bank uzna nas za bardziej wypłacalne.
Znajdujemy współkredytobiorcę.
Może on zwiększyć zdolność kredytową nawet do 30%. Współkredytobiorcą może być w zasadzie każdy. Warto jednak uważniej przyjrzeć się ofertom banków bowiem stosują one ograniczenia w zakresie wieku klientów. W zależności od banku jest to od 70 do 75 lat.
Drugim, najprostszym sposobem zwiekszenia zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu kredytowania, jednak nie jest zbyt korzystny dla nas jako klientek. Wraz z wydłużeniem okresu kredytowania, zwiększa się kwota kredytu i jednocześnie zwiększa się kwota odsetek. Można sobie z tym poradzić wcześniej spłacając kredyt i tym samym unikając niepotrzebnych kosztów.
Bardzo ważną sprawą jest likwidacja kart kredytowych i debetów.
Jeśli posiadamy takie karty, które są niezadłużone a nawet nie zamierzamy wykorzystać debetu bank musi brać pod uwagę to, że możemy zaciągnąć dług. Jeśli więc mamy nawet niewielki kredyt gotówkowy wpływa on ujemnie na nasze możliwości kredytowe. Warto więc postarać się o spłacenie wszelkich zobowiązań.
Jeśli chodzi o umowę o pracę.
Banki najlepiej postrzegają pracę na pełen etat i posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony natomiast umowy o dzieło czy zlecenie stanowią niemały problem. Warto dokładniej przejrzeć oferty banków i wybrać ten, który uwzględnia wszystkie premie i prowizje, niejednokrotnie znacznie podnoszące zdolność kredytową.
Nowe konto, nowa karta
Jeżeli posiadamy konto bankowe w innym banku niż ten, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, możemy złożyć bankowi propozycję przeniesienia naszego konta oraz wzięcie kart kredytowej. Wówczas, w zależności od banku, zdarza się, że bank może obniżyć swoja marżę kredytową o 1% co z kolei znacznie poprawia naszą zdolność kredytową.
Kolejnym ze sposobów jest zmiana systemu ratalnego.Banki oferują cztery systemy ratalne, z których dwa pierwsze są najkorzystniejsze dla klienta a tym samym najpopularniejsze:
• raty równe/stałe – suma każdej raty jest niezmienna a odsetki naliczane są od równych spłat zadłużenia
• raty malejące – suma każdej raty jest mniejsza a odsetki naliczane są od malejących spłat
• raty rosnące – suma każdej raty jest większa a odsetki naliczane są od rosnących spłat
• metoda dyskonta – w momencie wypłacenia kredytu pobierane są odsetki, a w comiesięcznych ratach spłacany jest sam kapitał
Kredyt malejący jest najkorzystniejszy dla naszego portfela bo wiąże się z najniższymi odsetkami jednak wiąże się to z mniejszą wielkością całościowego kredytu. Jeśli chcemy zwiększyć naszą zdolność kredytową możemy renegocjować umowę z bankiem i zamienić raty malejące na raty stałe.
Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia waluta kredytu.
W Polsce najpopularniejsze są trzy rodzaje walut: złotówki, franki szwajcarskie oraz euro. Niestety, ale kredytom w obcej walucie towarzyszy jedno wielkie niebezpieczeństwo — dotyczące kursów. Ostatni rok pokazał, że kredyt mieszkaniowy w obcej walucie może być bardzo ryzykowny, a szczególnie w przypadku kredytu we franku szwajcarskim. Najbezpieczniejszy jest nasz rodzimy polski złoty bo pozbawia nas ryzyka związanego z kursami.
To już wszystko na dziś. Życzę wam jak największej zdolności kredytowej i jak najmniejszych odsetek. Do zobaczenia w następnym odcinku.
*****
Źródło: www.youtube.pl
Zobacz także: Kalkulator zdolności kredytowej